"Mândria merge înaintea pieirii şi trufia merge înaintea căderii."
Acest blog conține link-uri de afiliere (profitshare, 2performant, iHerb etc).
Se afișează postările cu eticheta palma de mallorca. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta palma de mallorca. Afișați toate postările

marți, 30 octombrie 2018

Camp de Mar, Cala Blanca și rochia Mango

Deși în prezent ne găsim în plină toamnă, partea a doua a articolului meu de vacanță cuprinde câteva poze pline de soare, culoare și voie bună... în acord perfect cu vremea de afară, dacă stau să mă gândesc bine. 

Așadar, precum vă spuneam în postările anterioare, anul acesta ne-am petrecut vacanța în Palma de Mallorca, în primul concediu alături de fiica noastră Adnana în vârstă de 1 an și jumătate. Am avut parte de o vreme minunată și am concluzionat că cea mai bună lună pentru un concediu în Mallorca este septembrie, pentru că deși e cald și e perfect pentru a-ți petrece toate zilele pe plajă, dacă asta îți dorești, totuși nu este sufocant de cald, poți să te odihnești perfect noaptea pentru că se răcorește ușor după ora 00:00, iar ziua, dacă îți dorești să călătorești, să vizitezi diverse obiective turistice, de asemenea, vremea te ajută, e cald într-o limită suportabilă, astfel încât te poți bucura de frumusețile insulei fără niciun fel de disconfort. 


luni, 15 octombrie 2018

Valldemossa în 2018 și fusta mea roșie cu pliseuri

Plănuiam ca luna trecută, atunci când m-am întors din vacanță, să urc și cele două articole pe care mi le-am propus să le public, legate de câteva locuri superbe pe care le-am vizitat în Spania, însă abia luna aceasta am reușit să descarc pozele. 
Așadar, astăzi vă arăt din nou câteva imagini cu Valldemossa și cu fusta pe care am ales să o port acolo. Zic din nou, pentru că în 2015, când am mai fost în Mallorca, am vizitat pentru prima dată acest sătuc minunat. Mi-am dorit foarte mult să mă reîntorc cucerită iremediabil de frumusețea locului, și tocmai de aceea, mi-am pus în bagaj aceeași fustă roșie pe care am purtat-o acum 3 ani. Dacă voi mai ajunge acolo, cu siguranță voi îmbrăca aceeași fustă. Dacă nu pățește, Doamne ferește, ceva între timp, plănuiesc să i-o las moștenire fiicei mele, atât de mult o iubesc, pentru cum arată și pentru multele amintiri frumoase care mă leagă de ea. 

VALLDEMOSSA ÎN 2018

vineri, 14 septembrie 2018

M-am întors din vacanță!

Dragile mele, 

Bine v-am regăsit! 
Miercuri m-am întors dintr-o vacanță de vis în Palma de Mallorca, unde am petrecut două săptămâni minunate alături de familia mea. A fost prima vacanță în trei și ne-am dat seama că lumea văzută prin ochii Adnanei are mai multă culoare și mult mai mult farmec, ea fiind cea care ne-a învățat din nou să gustăm bucuria fiecărei clipe, să vedem frumusețea în lucrurile mărunte și să fim recunoscători pentru fiecare zi în care soarele răsare și noi avem ocazia să ne bucurăm unul de compania celuilalt. Prin bucuria ei nețărmuită, ne-am reamintit amândoi de senzația minunată pe care ți-o oferă valurile reci când îți mângâie gleznele fierbinți, de felul în care nisipul fin îți gâdilă degetele de la picioare, ne-am minunat ca prima oară de strigătul strident al unui pescăruș înfometat, de texturile frunzelor de palmier, de frumusețea aproape ireală a unui peștișor auriu, de coloritul exotic al unui papagal și de o mulțime de alte lucruri care ne erau cunoscute, pe care le văzusem și le experimentasem de atât de multe ori încât nu mai știam să ne bucurăm așa cum se cuvine de ele.
Nu m-aș fi gândit niciodată că voi primi șansa unui restart și voi putea învăța din nou să percep lucrurile fără atât de multe filtre pe care anii și experiența de viață te determină să le aplici automat fiecărei acțiuni pe care o întreprinzi. 

Să redescoperi lumea prin ochii unui copil este o șansă minunată pe care un adult o mai poate primi în viață, o adevărată lecție despre fericire! 

Per ansamblu, am văzut lucruri minunate, am vizitat locuri speciale și am făcut și câteva poze pe care intenționez să le includ într-una sau două postări de tip outfit. 


Așadar, voi avea maxim două postări despre vacanță și mai apoi încep șirul articolelor de skincare. Am testat câteva produse noi pe parcursul celor două săptămâni și vreau să vă vorbesc despre ele, iar acum după ce m-am întors am intrat într-un program intensiv de reparare a pielii după vacanță și expunerea la soare (nu neapărat la plajă, dar am petrecut mult mai multe ore afară decât până acum și chiar dacă am aplicat  protecție solară adecvată se simte efectul nociv al soarelui).

Astăzi am participat la deschiderea primului magazin Nyx în Timișoara și m-am simțit ca peștele în apă printre atâtea culori și texturi care mai de care mai atrăgătoare și trebuie să vă povestesc și despre asta săptămâna viitoare.